- Denne begivenhed er allerede afholdt.
Caféaften med oplæg: Hvordan en bedemand kan yde omsorg og støtte, midt i kaos – Esbjerg – AFLYST!

Aflyst pga. manglende tilmeldinger. Vi inviterer til caféaften igen tirsdag d. 14. oktober: ”Kærlighed, skyld og skam – de forbundne kar”, oplæg v. Liselotte Horneman Kragh
Efterladte efter selvmord, Cafégruppen i Esbjerg, inviterer til caféaften med oplæg: ”Hvordan en bedemand kan yde omsorg og støtte, midt i kaos” oplæg v. bedemand Mette Gadeberg og ”En efterladt fortæller” v. Maria Vogt
Sted: Frivillighuset Vindrosen. Vi skal være i mødelokale 4, 2. sal (Der er elevator)
Aftenens program:
Velkomst og en kort præsensation af deltagere, v. Maria og Villy
Oplæg: Hvordan en bedemand kan yde omsorg og støtte, midt i kaos
Står du som efterladt efter selvmord, eller er du pårørende til en som har mistet til selvmord, så kom til vores Caféaften. Mette Gadeberg, indehaver af Gadeberg begravelsesforretning, og tidligere sygeplejerske på intensiv afdeling, holder oplæg om sit arbejde og indgangsvinkel, når hun møder efterladte efter selvmord, som pludselig skal tage stilling til mange praktiske ting, mens de er i chok.
Mette vil bl.a. komme ind på den svære samtale og kommunikation. Mette vil også komme ind på, hvad vi kan gøre, hvis nogen i vores omgangskreds mister, og vigtigheden i, vi italesætter at der er tale om et selvmord.
Der vil være plads til spørgsmål
En efterladt fortæller:
Maria Vogt, uddannet ergoterapeut og efterladt efter selvmord, vil fortælle om, da hun mistede sin mor til selvmord, og tiden lige efter. Hvordan det var at stå i chok, samtidig være alene om, at skulle planlægge begravelse. De mange ting der skulle tages stilling til, og hvilken indflydelse og betydning Mette Gadebergs hjælp og støtte fik.
Til mødet byder vi på en kop kaffe/te med lidt sødt eller sundt til. Vi håber, du møder op til en uformel snak med andre, der har mistet til selvmord.
Afrunding – Farvel og tak for i aften.
NB! – Tilmelding senest søndag d. 9. september kl. 18.00 via NemTilmeld: https://efterladte.nemtilmeld.dk/543/
Alle er velkomne!
- Til café- og temaaftener møder du andre efterladte efter selvmord.
- Du får mulighed for at tale og dele erfaringer med andre i en lignende situation som dig. – I fortrolighed mellem deltagerne, naturligvis.
- Du får mulighed for et varmt, uformelt samvær i et fællesskab, hvor selvmord ikke er tabu.
- Du er altid velkommen til at tage en ven med, hvis du har behov for det.
Vel mødt og venlig hilsen
På vegne af Cafégruppe Esbjerg / efterladte.dk
Maria Vogt; mobil 6014 3238, mail: [email protected]
Villy Schmidt Thomsen, mobil 4157 4289, mail: [email protected]