
Caféaften med oplæg: Naturen i sorg og glæde – ad nye veje – Vejle
30. oktober kl. 19:00 - 21:00

Efterladte efter selvmord, Cafégruppe Vejle, inviterer til caféaften med oplæg: ”Naturen i sorg og glæde – ad nye veje” v. Caspar Rostbøll
Sted: Foreningernes Hus Vejle, Vissingsgade 31, 7100 Vejle. Vi skal være i et mødelokale på 1. sal (der er elevator). En af os vil vente ved indgangen.
Vi har planlagt en række caféaftener i 2025, de kommer alle til at foregå i Foreningernes Hus Vejle. Til nogle af arrangementerne inviterer vi en gæst, det kan være en psykolog, en præst, en forfatter, en sociolog, der vil være med til at sætte ord på det tema, som vi har valgt for den pågældende aften. Derudover vil også selv være med til at danne rammen for et par gode timer, hvor vi får talt om nogle af de emner, der kan være relevant, at tale om, når man er efterladt efter selvmord.
Følgende datoer er aftalt for caféaftener i 2025: 30. oktober og 27. november. Vi tilbyder også Walk & Talk følgende søndage i 2025: 7. december.
Møderne er tavshedspligtige samtalerum faciliteret af frivillige, der medvirker til respektfuldt og ligeværdigt samvær.
Vi er en lille gruppe bestående af Louise, Jonna, Mette og Karin samt Morten og Torben fra Landsbestyrelsen. Vi har alle mistet til selvmord.
6. møde i temarækken er torsdag d. 30. oktober. Caféaften med oplæg: ”Naturen i sorg og glæde – ad nye veje” v. Caspar Rostbøll
Velkomst og kort præsentation af deltagerne, v. Cafégruppen
Aftenens tema: Naturen i sorg og glæde – ad nye veje
Caspar Rostbøll er friluftsvejleder og har bl.a. erfaring med at bruge naturen til bearbejdning af sorg.
Caspar skriver: ”Jeg starter med en kort introduktion af mig selv og min historie. Mistede min 20-årige søn for 8 år siden. Så ser vi naturbilleder med tilhørende tekster og jeg vil sige lidt til billederne/naturen. Undervejs er det frit for alle at komme med kommentarer og små fortællinger.”
Vi lægger op til et par timers samvær og samtale med andre efterladte efter selvmord.
Her er det OK at tale om sorgen, savnet og de svære følelser.
Det der tales om, er i fortrolighed mellem deltagerne.
Til mødet byder vi på en kop kaffe/te med lidt sødt eller sundt til. Vi håber, du møder op til en uformel snak med andre, der har mistet til selvmord.
Afrunding – Farvel og tak for i aften.
Arrangementet er gratis. Der er plads til 25 deltagere.
NB! Tilmelding senest søndag 26. okotober kl. 18.00 via link: https://efterladte.nemtilmeld.dk/507/
PS! vær påpasselig med parkering, så du ikke får en bøde.
Hvis du vil have gratis parkering, kan man parkere, i Trondur P-hus, Volmersgade 9, 7100 Vejle
Alle er velkomne!
- Til vores arrangementer møder du andre efterladte efter selvmord.
- Du får mulighed for at tale og dele erfaringer med andre i en lignende situation som dig. – I fortrolighed mellem deltagerne, naturligvis.
- Du får mulighed for et varmt, uformelt samvær i et fællesskab, hvor selvmord ikke er tabu.
- Du er altid velkommen til at tage en ven med, hvis du har behov for det.
Vel mødt og venlig hilsen
På vegne af Cafégruppe Vejle / efterladte.dk
Louise Søgaard Larsen, mobil: 2064 9466, mail: l[email protected] eller
Jonna Højvang: mobil 5049 2151, mail: [email protected], for evt. spørgsmål,
Mette Dam Jørgensen, Karin Christiansen, Morten Holler og Torben Jensen