Caféaften med oplæg: Med hjertet forrest – Aalborg

Efterladte efter selvmord – Lokalkreds Nordjylland inviterer til caféaften med oplæg: Med hjertet forrest – Om at overleve det værste og stadig turde elske v. Kirsten Møldrup
Sted: De Frivilliges Hus, Hadsundvej 35, 9000 Aalborg. Vi skal være i Salen på 1. sal (der er elevator)
Program:
Velkomst og kort præsentation af deltagerne – ved bestyrelsen
MED HJERTET FORREST
– Om at overleve det værste og stadig turde elske v. Kirsten Møldrup
I 2025 lærte hele Danmark Kirsten Møldrup at kende, da hun – som den ældste af 20 kvinder og mænd i alderen 60–78 år – deltog i DR’s datingprogram Hotel Romantik. Serien blev en kæmpe succes og gav et kærligt indblik i, at vi aldrig bliver for gamle til kærlighed.
For Kirsten blev programmet en livsforandrende oplevelse. Siden hun var en lille pige, har hun kæmpet for at føle sig god, dygtig og pæn nok – for at føle sig elsket. Da hendes mand efter 39 års ægteskab i en dyb depression begik selvmord og efterlod Kirsten med stor gæld, blev hun selv ramt af en så voldsom depression, at hun forsøgte at tage sit eget liv. To gange.
I dag er hun dybt taknemmelig for, at det ikke lykkedes. For selv om vejen tilbage til livet har været tung, har den også givet hende en livsvisdom, som hun nu deler ud af. Hun fortæller levende om glæden ved naturen – og om sved på panden fra et træningsprogram, man aldrig ville forbinde med en snart 80-årig. Åben, varm og fuld af livskraft møder hun verden og minder os om, at det aldrig er for sent at vælge glæden og kærligheden.
Kirsten Møldrup, f. 1946:
Kirsten er uddannet socialrådgiver og har senere taget merkonom i administration og personaleledelse samt diplomuddannelse i offentlig administration. Hun voksede op under vanskelige vilkår og har det meste af sit liv kæmpet for at føle sig god nok – en livserfaring, der i dag præger hendes varme, livskloge og inkluderende blik på mennesker. Kirsten er mor, mormor og oldemor og finder stor glæde i sine familierelationer. I dag deler hun åbent sine erfaringer om mod, kærlighed og livsglæde – også når livet gør ondt.
Dialog om Kirstens oplæg
Vi lægger op til et par timers samvær og samtale med andre efterladte efter selvmord.
Her er det OK at tale om sorgen, savnet og de svære følelser.
Det der tales om, er i fortrolighed mellem deltagerne.
Der er mulighed for at låne bøger fra vores bibliotek, se bogliste http://efterladte.dk/litteratur/. Samlingen er efterhånden så stor, at det er umuligt at have alle med. Er der en bestemt bog du gerne vil låne, så send en mail til: [email protected]
Der serveres kaffe/te og kage.
Afrunding – Farvel og tak for i aften.
NB! Tilmelding senest tirsdag 5. maj kl. 18.00 via NemTilmeld: https://efterladte.nemtilmeld.dk/610/
Alle er velkomne!
- Til vore arrangementer møder du andre efterladte efter selvmord.
- Du får mulighed for at tale og dele erfaringer med andre i en lignende situation som dig. – I fortrolighed mellem deltagerne, naturligvis.
- Du får mulighed for et varmt, uformelt samvær i et fællesskab, hvor selvmord ikke er tabu.
- Du er altid velkommen til at tage en ven med, hvis du har behov for det.
Vel mødt og venlig hilsen
Bestyrelsen Lokalkreds Nordjylland / efterladte.dk
Charlotte Veng – Næstformand, Ejnar Bæk – Kasserer, Nora Veng Borup, Lone Nedergaard Nielsen, Margit Schwartz og Ellen Bæk – Formand og kontaktperson, [email protected], Mobil: 2423 4475